Rękawowa resekcja żołądka (SG) jest operacją bariatryczną, podczas której usuwa się około 75-80% żołądka, pozostawiając wąski rękaw żołądkowy, który ogranicza przyjmowanie pokarmu.

SG zazwyczaj z powodu na utratę masy ciała od ok. 25% do35% (utrata nadmiaru masy ciała od50% do 70%) w stosunku do wartości wyjściowej, a większość utraty masy ciała następuje w ciągu pierwszych6 miesięcy. Znaczna utrata masy ciała może prowadzić do poprawy, a nawet całkowitej remisji wielu chorób współistniejących związanych z otyłością, w tym cukrzycy typu2. Laparoskopowa SG jest najczęściej wykonywaną operacją bariatryczną i zajmuje pośrednią pozycję pod względem ryzyka operacyjnego, utraty masy ciała i rozwiązania choroby związanej z otyłością pozycję pomiędzy dwoma innymi powszechnie wykonywanymi procedurami bariatrycznymi, regulowaną opaską żołądka (AGB) i laparoskopowym ominięciem żołądka sp. Roux-en-Y (RYGB).
SG powoduje mniejsze niedobory witamin i mikroskładników odżywczych niż RYGB. Inne ważne zalety SG w porównaniu z bypassem żołądkowym to mniejsze ryzyko dumping syndrome i znacznie zmniejszona szansa wystąpienia przepukliny wewnętrznej.
Główną wadą SG jest to, że procedura ta niesie ze sobą 1-2% ryzyko przecieku w linii zszywek ze względu na długą linię zszycia. Nieszczelności w SG są trudniejsze do opanowania niż nieszczelności w RYGB ze względu na wysokie ciśnienie w rękawie żołądkowym. Kolejną wadą SG jest ryzyko wystąpienia refluksu żołądkowo-przełykowego. Częstość występowania refluksu waha się od 11 do 33% i wymaga długotrwałego stosowania leków, a czasem nawet operacji rewizyjnej.