Jesteś pacjentem bariatrycznym. Zaczyna się Twoja konfrontacja z restrykcyjnymi zaleceniami dietetycznymi. Już na tym etapie, pomimo ogromnej motywacji do zmiany swojej wagi, pojawiają się w Twojej głowie różne dylematy. Część z nich zamieniasz w pytania do ekspertów. Po pierwsze: co muszę zrobić, żeby zakwalifikować się do operacji? Po drugie: co mnie czeka zaraz po operacji? Obie odpowiedzi wymagają od Ciebie kilku miesięcy wytężonego wysiłku, który wkładasz w chudnięcie, aby osiągnąć cel: operacja.
Podczas rozmów z wieloma pacjentami o motywach ich decyzji, często słyszymy wymijającą odpowiedź: „to moja ostatnia deska ratunku”, „jeżeli operacja mi nie pomoże to już nic mi nie pomoże”. Ta desperacja jest motywem, który napędza osoby z poważnym problemem otyłości. Poniekąd dobrze! Zasadnicze pytanie brzmi jednak inaczej: a co potem?
Czy zdajesz sobie sprawę, że duży procent pacjentów po operacjach wraca po kilku-kilkunastu miesiącach do wagi wyjściowej, a nawet tę wagę zwiększa?
Nie straszymy Cię, ani nie zniechęcamy! Kibicujemy Ci mocno. Jeśli chcesz uniknąć porażki w walce z otyłością możemy Ci nawet spróbować pomóc. Z premedytacją piszemy „spróbować”, to w żadnym wypadku nie jest z naszej strony asekuranctwo. Chcemy Ci jedynie uświadomić, że żeby jakakolwiek pomoc była skuteczna to trzeba mieć w sobie gotowość, żeby ją przyjąć i przede wszystkim zmierzyć się ze swoimi słabościami.
Nikt nie lubi mówić o braku własnych kompetencji, o niskim poczuciu własnej wartości, o braku asertywności, o uleganiu nałogom, o nieudanych związkach czy też relacjach opartych na zależności od drugiej osoby. A już na pewno nikt nie lubi być na DIECIE! No bo komu diety się dobrze kojarzą? Oczywiście pierwsze wrażenie jest podobne jak w stanie bycia „zakochanym”. Dostajesz wytyczne żywieniowe i Twoje myślenie jest zdominowane przez redukcję kalorii, a tym samym, z czasem wagi. Patrzysz na zegarek i pilnujesz pór posiłków. Jednak w pewnym momencie pokłócisz się z partnerem, przeciąży Cię nadmiar obowiązków w pracy, dostaniesz podwyżkę, wyjedziesz na beztroskie wakacje itp. itd. Wszystkie te przykłady mogą Cię przeciążyć albo dać tyle poczucia radości i wolności, że zafundujesz sobie nagrodę i pofolgujesz w kaloriach: zjesz coś ekstra! w końcu należy Ci się, bo jak tak całe życie na diecie? Może wrócić niezdrowy nawyk, który wpędzał Cię przez lata w postępujące problemy ze zdrowiem, jakie niesie ze sobą nadwaga, otyłość. Nawyk reagowania w sytuacjach stresowych. Nawyk, który wpędza Cię w nałogi. Nawyk, który jest z pozoru wygodny. Bo przecież każdy lubi jeść.
Pierwotną funkcją jedzenia jest przetrwanie, ale inne jego funkcje to: traktowanie jedzenia jako antidotum na porażki, bądź też jako nagrody za sukcesy. Może też pełnić funkcję „utrwalacza” miłości, przyjaźni, czy bycia akceptowanym przez innych, zgodnie z zasadą: „przez żołądek do serca”.
Pomyśl:
Jaką rolę pełni jedzenie w Twoim życiu?Pomyśl również, które z poniższych sytuacji zwiększa u Ciebie łaknienie i prowokuje do jedzenia:
- widok jedzących ludzi.
- widok jedzenia,
- aromaty potraw,
- zakupy produktów spożywczych,
- przygotowywanie posiłków,
Czy więcej jesz w momencie, gdy jesteś zły? Smutny? Zmęczony? Odczuwasz strach bądź samotność? Wszystkie te pytania mogą być początkiem drogi do prawdziwego sukcesu, jakim jest zdrowy tryb życia i wysoka samoocena. Walka z otyłością to skomplikowany proces. Wymaga wysiłku Twojego, rodziny oraz całego zespołu, który pracuje, aby pomóc Ci zrealizować Twój cel: zdrowie. W obszarze zdrowia psychicznego możemy zaproponować Ci następujące formy pomocy:
- Psychoterapia indywidualna. Rozumiemy przez to pracę nad zmianą nawyków i ustaleniem ich źródła pochodzenia, a także poszukiwaniem czynników, które je wzmacniają i prowadzą w efekcie do objadania się. Uwzględniamy w tym obszarze konsultacje rodzinne. Dlaczego rodzina? Muszą wiedzieć jak Ci pomóc oraz na co zwrócić uwagę, żebyś nie czuł się osamotniony w drodze do celu. W szczególnych przypadkach mogą pojawić się wskazania do częstszych spotkań rodzinnych. Dzieje się tak wtedy, gdy system rodzinny zakłóca Twój komfort w powrocie do zdrowia.
- Wsparcie psychologiczne. Polega na podtrzymywaniu motywacji i decyzji do zmiany.
- Psychoedukacja. Wzbogacanie wiedzy na temat aspektów psychologicznych leczenia otyłości.
- Grupy wsparcia. Polegają na podtrzymywaniu motywacji i decyzji do zmiany. Dzielenie się własnym doświadczeniem w zdrowieniu z innymi pacjentami.