Ominięcie/wyłączenie żołądkowe sposobem Roux-en-Y (RYGB, Roux-en-Y gastric bypass), powszechnie nazywany po prostu „gastric bypass”, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów bariatrycznych na świecie i od dawna uważany jest za „złoty standard” chirurgii bariatrycznej.

Zabieg operacyjny (ryc. 1) polega na staplerowym podzieleniu żołądka na dwie części – podobnie jak w przypadku OAGB – z wytworzeniem niewielkiego zbiornika żołądkowego. Jelito cienkie zostaje podzielone i jego dalszy koniec zostaje połączony z wytworzonym wcześniej zbiornikiem. Drugi – bliższy – koniec, które łączy się z dalszą częścią jelita cienkiego łącząc w ten sposób rozłączony żołądek i dwunastnicę z jelitem cienkim. To połączenie umożliwia sokom trawiennym spotkanie z połkniętym pokarmem, aby umożliwić trawienie i wchłanianie składników odżywczych.
Mały zbiornik żołądkowy ogranicza ilość pokarmu, który może zostać przyjęty jednorazowo. Połączenie między jelitem cienkim a zbiornikiem żołądkowym powoduje, że pokarm przechodzi bezpośrednio do jelita cienkiego. Ponieważ pokarm nie przechodzi przez ominiętą część żołądka i dwunastnicę zachodzą zmiany metaboliczne i hormonalne, które prowadzą do zmniejszenia apetytu i zwiększenia uczucia pełności. Dodatkowo w ominiętej części jelita cienkiego nie dochodzi do wchłaniania substancji odżywczych.
Po operacji pacjenci mogą spodziewać się utraty około jednej trzeciej całkowitej masy ciała. Maksymalny efekt w zakresie utraty wagi obserwuje się zwykle w ciągu pierwszych dwóch lat. Zazwyczaj w kolejnych latach następuje pewien przyrost masy ciała, ale badania potwierdzają, że większość pacjentów utrzyma spadek wagi o około 25% po 10 latach.
Oprócz utraty masy ciała, dochodzi do poprawy lub całkowitego ustępowania takich chorób jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, zespół metaboliczny, stłuszczeniowa choroba wątroby oraz obturacyjny bezdech senny. W rzeczywistości ponad 50% pacjentów z cukrzycą typu2 doświadcza normalizacji poziomu cukru we krwi i nie przyjmuje wszystkich leków przeciwcukrzycowych albo wymaga ich znacznie mniej.
W ośrodkach, które wykonują dużą liczbę zabiegów bariatrycznych, ryzyko powikłań pooperacyjnych jest niewielkie. Ryzyko śmierci w wyniku zabiegu jest mniejsze niż0,2%, a ryzyko poważnych powikłań, takich jak krwawienie, zakażenia i choroba zakrzepowo-zatorowa, jest mniejsze niż 5%. Operacja ominięcia żołądka jest obecnie równie bezpieczna jak operacja pęcherzyka żółciowego.
RYGB może spowodować znaczne niedobory witamin i minerałów, w tym żelaza, witaminy B12, witaminyB1, wapnia, cynku, witaminy D i folianów. Dlatego, jak w przypadku wszystkich zabiegów bariatrycznych, pacjenci poddani ominięciu żołądka wymagają dożywotniej obserwacji i suplementacji witaminowo-mineralnej.